Scroll down for detailed listings of the acts performing at the festival, or jump to the stages/tents with the links below.

Main Stage - Urban Legends

Catch the very best in urban music on our outdoor stage featuring big name DJs and the cream of the local scene.

Marquee1: The Rithmik Underground Tent

The best in UK garage featuring established names and new talent

Marquee2: The Hip-Hop Tent

Top hip-hop acts, breakers and crews

Marquee3:Live!

The best live bands in Barnet.Set the dials to 11!

Marquee4: X:press Performance Tent

A varied selection of dance, music, and comedy.

Marquee5: The Phoenix Cinema & Visuals Tent

Short films, DJs, computer generated visuals and projections

Marquee6: Inter:Acts

Get involved and try out some new skills

On the Field

Events that are taking place on the field during the day

Main Stage - Urban Legends

Catch the very best in urban music on our outdoor stage featuring big name DJs and the cream of the local scene.

Hosted by Queen B

12.00hrs† Rahul de Cruz (DJ)

RnB / Soul DJ who has come through the Urban Acts DJ Workshops

12.15hrsCompetition Winners
exclusive showcase performance from the winner of a local competition. 13.00hrsE.T. (live PA)

Musically emotive and lyrically inspiring, E.T is an extraordinary, young hip-hop writer, producer, rapper, poet and musician.He will be performing two live tracks from his up and coming solo album.

13.10hrsDVD feat. Milton & Ricky Rankin (live PA)

DVD's Atmospheric melodies and hip-hop inspired beats combine with top vocals from two excellent young stars.Milton is an exceptionally talented local rapper who has come through the 206 Productions stable and Ricky Rankin is a highly acclaimed singer-songwriter and recent Roots Manuva collaborator.

13.20hrsIls featuring Declan Broadbery (live PA)

An enigmatic live performer, Declan performs No Soul, his latest collaboration with Ills.

13.30hrsJah Factory (DJ / MC Crew)

3 man crew delivering a deep set of ragga and dancehall vibes

14.00hrsFirin Squad (DJ / MC Crew)

Kiss FM regulars and one of the most respected outfits on the Urban music scene who play a diverse mix of top RnB grooves, essential garage cuts and true party tunes.

15.00hrs The Bluefoot Project (live)

Vocal-led, beat-driven, 21st century soulful funk. With nods in the right direction to reggae, hip hop, gospel and leftfield.A true amalgamation of Urban heads!

15.50hrsDark Roses (live PA)

Thoughtful ballads and sexy smooth up-tempo songs in the great RnB tradition of Boyz 2 Men and Jodeci

16.20hrsN Jay (live PA)

New signing to Go Beat Records (home of Gabrielle) touted to be the next Angie Stone.Heaps of stage presence and a voice to die for!

16.40hrsFallacy & Fusion (live)

An irresistible, supercharged summation of everything London's hip-hop music scene has to shout about in 2002 - full of enough knowing nuances and lyrical references to keep the underground occupied, but with enough universal appeal to go down a storm anywhere and everywhere.

17.00hrs DJ Spoony (DJ)

Spoony is at the top of his game.† He is a Mobo Award winner, key member of the Dreem Teem, and one of the busiest DJs on the international garage scene.Credited with helping to bring the sounds of UK garage from the underground to the masses, his influence on modern urban music cannot be underestimated.

8.00hrsRithmik (live PA, DJs & MCs)

A special showcase featuring past and present Rithmik crews and tutors. On the decks are DJ Glima D, DJ Hustler, DJ Diabolical, DJ Almighty and DJ N.V.On the Mic are MC's TC, Flirta D, Adam B, Swarvo, Dazl R, Stevie G with additional vocals from Onyx and Ina.New recruits Philip & Omar complete the line-up.

19.00hrsPay as U Go Cartel (DJ / MC Crew)

Hailing from the estates of East London, Pay as U Go are the most essential new crew in the London Garage scene.Their music is the car-bumping MC-led sound of Londonís streets and their ferocious energy combined with futuristic productions and inspirational lyrics is blowing the UK garage scene wide open.When Wu Tang Clan have asked you to remix their new single, you must be doing something right!

Marquee1: The Rithmik Underground Tent

The best in UK garage featuring established names and new talent

12.00hrsThe Rithmik Crew

featuring DJs Sharpie, Killer & Jaws with MCs Predator, Lethal and Dark.

12.30hrsNick Kiddy

Urban Acts DJ workshop participant takes to the decks

12.45hrsSLK Crew

featuring DJ Tiny Tremendos, and MCs Pleasure, Swarvo, DazlíR and Flirta D

13.30hrsTheRithmik Crew 2nd Session

featuring DJs Diabolical and Glima D with guest MCs

14.00hrsElizabeth Burke

Another new DJ takes to the decks

14.15hrsSkipper

Local Garage DJ

14.45hrsOliver Reed

Urban Acts DJ workshop participant takes to the decks

15.00hrsThe Rithmik Crew 3rd Session

featuring DJs N.V and Excalibur with MCs Scandle, Kofi B and Stevie G.

15.30hrsMike Ruffcut Lloyd

Choice FM DJ and one of the biggest names on the UK garage scene.

17.00hrsLive PA Showcase with host DJ Ragga D

DJ Luck, Begsy and CKP (live PA)

Usif & RAF featuring Anton Romero (live PA)

Hard at Play featuring Ganja MC (live PA)

18.00hrsLocal DJ Showcase

Details to be announced

18.45hrsSkyworks feat Alison Naomi & MC Tweetie (live PA)

A 2 track smooth UK garage PA

19.00hrsKlestor Gjetjol

Urban Acts DJ workshop participant takes to the decks

19.15hrsHit n Run Crew

Young garage crew from Grahame Park

19.25hrsOpen Stage

Sign up during the day for a chance to DJ or MC.

Marquee2: The Hip-Hop Tent

Top hip-hop acts, breakers and crews

hosted by Kid Suda & Skorpio the Nemesis

12.00hrsDJ Instrumental with Kid Suda

Members of hip-hop crew Decknology.

13.30hrsMr. Brown & Mr. Lean

2 Djs and 4 decks create a melodic fusion of hip-hop, funk and drum n bass.

14.30hrsDJ Instrumental with Skorpio the Nemesis & Poynt Blak

Master rappers showcase also featuring participants from Urban Acts Rap workshops

15.30hrsBlak Twang

The most important UK Hip-Hop act on the scene.Essential stuff.

16.00hrsJosey Kray

US & UK hip-hop with guest rappers

17.00hrsPhi Life Cypher

Excellent live hip-hop from one of the new breed

18.00hrsTru Phunk Disciples

Funky hip-hop with full live line-up combined with DJs and MCs.

19.00hrsDJ Tako

The first lady of funk!

Also watch out for a host of breakers, street dancers and visual crews.

 


Marquee3: Live!

The best live bands in Barnet.Set the dials to 11!

Hosted by Declan Broadbery.

12.00hrsDevul Fish

Young local band gunning for the big time

13.00hrsSurface 74

Raw, melodic and powerful rock

14.00hrsFoot Long Heroes

A rhythmbluesrockandrollhiphoppunkfunkpop band!?!

15.00hrsTransmission

Transatlantic rock drawing on influences including Talking Heads and Led Zeppelin

16.00hrsMind Forgíd.

Loud, energetic punk rock.The way it should it be!

17.00hrsChocolate Records

Richard Lobb and Jon Green are both young singer song writers fast making a

name for themselves on the UK scene.They are joined on stage by Tim Jackson

17.50hrsUrban Melt

A performance from the Urban Acts live music production workshop. Expect melodic rock with Shimmering vocals.

18.15hrsDeclan Broadbery

A short acoustic set from the host

18.30hrsFat Man Kicks Cat DJ

A funky warm-up set for the final band

19.00hrsFat Man Kicks Cat (live)

A unique, sleek and sexy blend of heavy funk, disco and jazz.

There will also be a number of short acoustic sets between bands from Declan Broadbery, Richard Lobb and Zhi.

Marquee4: X:press Performance Tent

A varied selection of dance, music, and comedy.

Performers include:Trudy Jackson Heel n Toe Dance Network. Urban Acts Street Dance Workshop Show Unique Talent Management dancers & singers .ET DVD featuring Milton and Ricky Rankin.Urban Acts Comedy Workshop Skits.In 2 U.

Marquee5: The Phoenix Cinema & Visuals Tent

Short films, DJs, computer generated visuals and projections

Featured activities include:

DJ Instrumental & Kid Suda performing a live DJ set to a classic horror film

See boards outside tent for full line-up on day.

Marquee6: Inter:Acts

Get involved and try out some new skills

Featured workshops:

Circus Skills - Stilt Walking and Poy Workshops (1pm & 3.30pm)

Street Dance (2.15pm)

Open Mic Session and MC session (4.45pm-6.45pm)

On the Field

Scarlet Theatre and workshop participants from Finchley Youth Theatre, Rainbow Centre and Claremont Youth Club will be staging their visual theatre spectacular at several locations and at various times throughout the day.